Erekcja i polucje występujące w nocy dotyczą wielu mężczyzn, szczególnie młodych. Czy jest to zjawisko niepokojące, czy też naturalna reakcja organizmu? Warto sprawdzić, kiedy nocne erekcje i polucje nie powinny wzbudzać niepokoju, a w jakich sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem.
Czym są polucje nocne?
Polucje to mimowolny wytrysk nasienia, który nie jest kontrolowany przez mężczyznę. Zazwyczaj dochodzi do niego w nocy podczas snu. Najczęściej doświadczają ich młodzi chłopcy, ale zjawisko to może towarzyszyć mężczyznom nawet do późnej starości.
Definicja polucji nocnych i zmaz nocnych
Polucja zwana jest inaczej zmazą nocną. Zbadano ją dokładnie dopiero w XX wieku. Mianem tym określa się wytrysk nasienia, który odbywa się nieświadomie w czasie snu mężczyzny. Zazwyczaj do zmaz nocnych dochodzi raz w nocy nawet do kilku razy w tygodniu w zależności od wielu czynników. Należy także rozróżnić, że nocny wzwód, a polucja nie są tym samym. W czasie nocnego wzwodu nie dochodzi do uwolnienia nasienia. Pojawia się on z nieco innych przyczyn niż zmazy nocne.
Polucje nocne są normalnym zjawiskiem, które nie powinno niepokoić mężczyzn. W przypadku nastolatków pierwsze tego typu reakcje organizmu pojawiają się między 12 a 16. rokiem życia w okresie rozwoju sfery psychoseksualnej.
Faza REM a polucje nocne
Do polucji nocnych, jak już zostało wspomniane, dochodzi w czasie snu. Dokładnie do wytrysku nasienia dochodzi w fazie snu REM. Wszystko ze względu na to, że wtedy mózg jest bardzo aktywny. Oznacza to, że pojawiają się sny, a także orgazmy i ejakulacja. Sny mogą mieć charakter erotyczny, jednak nie zawsze ma to bezpośredni wpływ na pojawienie się polucji.
Różnice między polucjami nocnymi a poranną erekcją
Do zmaz nocnych dochodzi w momencie potrzeby organizmu, jaką jest uwolnienie nadmiaru nasienia. Nie jest to związane z podnieceniem, czy snami erotycznymi. Z kolei erekcja występująca nad ranem najczęściej powodowana jest przez wzmożone parcie na pęcherz i uwalnianie się tlenku azotu, co powoduje erekcję. Wywoływane jest to obniżonym poziomem noradrenaliny w czasie fazy snu REM.
Przyczyny polucji nocnych
Polucje nocne nie pojawiają się bez powodu. Wywoływane są przez konkretne czynniki zarówno u młodych chłopców, jak i dojrzałych mężczyzn. Warto więc poznać ich przyczyny, które wynikają z naturalnej reakcji organizmu ludzkiego.
Rola testosteronu i napięcia seksualnego
Polucje nocne u chłopców w wieku dojrzewania często wynikają z gwałtownego rozwoju układu rozrodczego i cech płciowych. Dodatkowo zazwyczaj jest to wiek, w którym nastolatek nie podejmuje jeszcze aktywności seksualnej, dlatego też ilość testosteronu i duże napięcie seksualne dodatkowo potęgują zjawisko.
Produkcja plemników a polucje nocne
Kolejną przyczyną mimowolnego wytrysku w nocy w czasie snu, jest naturalny proces produkcji plemników przez męski organizm. Plemniki są produkowane bez względu na wiek. W przypadku nadmiaru produkowanych plemników organizm dąży do tego, aby je uwolnić. Dochodzi do tego właśnie w czasie ejakulacji. Dlatego też u mężczyzn szczególnie młodych, gdzie ilość produkowanych plemników jest duża, częstotliwość polucji nocnych jest większa.
Wstrzemięźliwość seksualna i jej wpływ na częstotliwość polucji
W przypadku, gdy mężczyzna nie jest aktywny seksualnie, ani nie podejmuje też czynności w kierunku rozładowania napięcia seksualnego, polucje będą występować częściej. Jednak niepokojący powinien być fakt pojawiania się nocnego wytrysku mimo regularnej aktywności seksualnej.
Polucje nocne u dorosłych i nastolatków
Zmazy nocne mogą występować z różną częstotliwością. Dużo zależy od wieku mężczyzny, a także ilości zbliżeń z drugą połówką. Inną częstotliwość polucji nocnych da się zauważyć u dorosłych mężczyzn, a inną u nastolatków.
Częstotliwość polucji nocnych w różnych grupach wiekowych
W przypadku młodych mężczyzn nocny wytrysk może pojawiać się 1 lub 2 razy w miesiącu. Natomiast u nastolatków częstotliwość ta może wynosić co 15 - 30 dni. Oczywiście nie jest to regułą i zmazy nocne mogą występować także częściej. Jeżeli występuje takie zjawisko u Was, warto zaobserwować, z jaką częstotliwością się pojawia.
Czy częste polucje nocne mogą świadczyć o problemach zdrowotnych?
Mimo że polucje nocne są naturalną reakcją organizmu i w większości przypadków nie są związane z problemami zdrowotnymi, to warto mieć na uwadze, że nie zawsze tak jest. Czujność powinien wzbudzić fakt częstych wytrysków nocnych, czyli pojawiających się więcej niż 2 razy w miesiącu w przypadku dojrzałych mężczyzn regularnie uprawiających seks. Taki stan rzeczy warto skonsultować z lekarzem.
Zaburzenia hormonalne a polucje nocne
Częsty wytrysk w czasie nocnego snu pomimo aktywności seksualnej z partnerką lub masturbacji może być spowodowany przez zaburzenia hormonalne, przykładowo w produkcji testosteronu. Dotyczy to nie tylko chłopców w wieku dojrzewania, ale także dorosłych. Warto więc dużą częstotliwość polucji nocnych skonsultować ze specjalistą, aby wykluczyć problemy związane z produkcją hormonów.
Jak zapobiegać polucjom nocnym?
Jeżeli niekontrolowany wytrysk w czasie snu jest dla Was kłopotliwy, to można wykorzystać kilka sprawdzonych metod, które pozwolą mu zapobiegać oraz ograniczyć ryzyko pojawienia się w nieoczekiwanym momencie.
Rola masturbacji w zmniejszaniu częstotliwości polucji
W przypadku, gdy zmazy nocne pojawiają się na skutek nagromadzenia nasienia, najlepszą metodą ich zapobiegania jest rozładowanie napięcia seksualnego. Jeżeli nie ma się stałej partnerki i nie prowadzi się regularnego życia seksualnego, wtedy najlepszą metodą jest masturbacja. W czasie orgazmu na skutek stymulacji miejsc intymnych dochodzi do ejakulacji, czyli wytrysku. Dzięki temu znacznie ogranicza się częstotliwość polucji nocnych.
Zmiany stylu życia, które mogą pomóc
Jak w każdym przypadku, tak również gdy występują polucje nocne, zbilansowana dieta oraz ruch pozwalają wpłynąć na częstotliwość ich występowania. Kluczowe jest także ograniczenie stresu, czy też zadbanie o to, aby opróżnić pęcherz przed snem. Jednak mimo to, należy mieć na uwadze, że występujące w normie zmazy nocne są naturalną reakcją organizmu i nie wymagają szczególnego postępowania.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Polucje nocne mogą towarzyszyć mężczyznom przez całe życie. Wraz z wiekiem ich częstotliwość może maleć, ale nawet u Panów w podeszłym wieku jest to zjawisko naturalnie występujące.
Rola urologa, seksuologa i androloga w diagnostyce polucji nocnych
W przypadku częstych polucji nocnych, czyli takich, które mają miejsce częściej niż dwa razy w tygodniu, należy zgłosić się do lekarza. Odpowiedni specjaliści to urolog, który oceni stan zdrowia dróg moczowych, seksuolog, który pomoże w przypadku problemów z napięciem seksualnym oraz androlog - specjalista od męskiego układu płciowego.
Objawy towarzyszące, które mogą wymagać konsultacji
Jeżeli częstej polucji nocnej towarzyszą inne objawy, to może to być sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. W szczególności powodem do niepokoju jest odczuwanie nudności, bóle głowy, a także wymioty i bezsenność. Mogą świadczyć o problemach z produkcją plemników, bądź o zaburzeniach hormonalnych.
Polucje nocne a sny erotyczne
Mogłoby się wydawać, że wytrysk w nocy spowodowany jest podnieceniem i snami o charakterze erotycznym. Jednakże warto być świadomym, że polucje i sny erotyczne nie są ze sobą zawsze i ściśle powiązane.
Czy sny erotyczne zawsze prowadzą do polucji?
Sny erotyczne mogą mieć wpływ na pojawienie się polucji, jednak w znacznie większej ilości przypadków nie wpływają na to, czy pojawi się niekontrolowany wytrysk nasienia. Wszystko ze względu na to, że zmazy nocne nie są związane z wywołaniem podniecenia w danej chwili, a z nadmiarem plemników, które organizm chce uwolnić.
Orgazmy nocne u kobiet - analogia do polucji nocnych u mężczyzn
W przypadku kobiet także można mówić o orgazmach, które występują w nocy. Mogą być one mniej zauważalne ze względu na charakter i sposób przeżywania orgazmów przez kobiety. Jednak występują one także w fazie snu REM oraz są przeżywane mimowolnie i nieświadomie podobnie jak polucje u mężczyzn. Co więcej, nie ma także jednoznacznych dowodów na to, że związane są ze snami erotycznymi.
Historia badań nad polucjami nocnymi
Temat polucji nocnych budził wiele ciekawości, ale też i kontrowersji dlatego w końcu został zbadany przez naukowców. Efektem badań było stwierdzenie, że polucje nocne są naturalnym zjawiskiem i reakcją organizmu na nadmiar plemników. Oczywiście jeżeli występują nie za często.
Alfred Kinsey i jego badania nad polucjami
Alfred Kinsey to pionier wśród badaczy zajmujących się ludzką seksualnością. Stworzył on raport na temat seksualności, który szeroko poruszał praktyki seksualne, stosunki seksualne przedmałżeńskie oraz małżeńskie, homoseksualizm, masturbacje oraz zjawiska takie jak polucje nocne, czy nocną erekcję.
Raport Kinseya - co odkryto o polucjach nocnych
W swoim raporcie Kinsey poruszył temat między innymi polucji nocnych. Dzięki przeprowadzonym badaniom na grupie wielu mężczyzn udało mu się ustalić, że zmazy nocne pojawiają się dwa razy częściej u nastolatków w wieku około 15 lat niż w przypadku mężczyzn po 40. roku życia. Kinsey zbadał także częstotliwość polucji nocnych w innych grupach wiekowych mężczyzn.
Nocne erekcje i polucje są zjawiskiem naturalnym, z którym spotyka się wielu mężczyzn bez względu na wiek. Jeżeli nie występują zbyt często, nie są niczym niepokojącym, a reakcją organizmu wynikającą z jego funkcjonowania.