Okazuje się, że seks i joga to doskonałe połączenie. Joga to nie tylko sposób na gibkie ciało i spokojny umysł – to także potężne narzędzie, które może znacząco wpłynąć na jakość życia seksualnego.
Choć na pierwszy rzut oka te dwa światy mogą wydawać się odległe, w rzeczywistości łączy je zaskakująco wiele. Regularna praktyka jogi poprawia świadomość ciała, zwiększa elastyczność, redukuje stres i pomaga lepiej oddychać – a wszystko to przekłada się na bardziej satysfakcjonujące i świadome życie intymne.
Fizyczne aspekty jogi wspierające funkcje seksualne
Joga ma wiele zalet. Łagodzi stres, ułatwia utrzymanie stałej wagi czy poprawia trawienie. Wspiera nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne, a w konsekwencji wspiera funkcje seksualne.
Wzmacnianie mięśni dna miednicy i mula bandha
Wykonywanie asan, czyli podstawowych pozycji w jodze wzmacnia i relaksuje mięśnie dna miednicy. Mula bandha w jodze polega na aktywowaniu mięśni głębokich dna miednicy. Praktykowanie jogi sprawia, że lepiej odczuwamy ten obszar i potrafimy go rozluźnić i się zrelaksować.
W jodze ważny jest także prawidłowy oddech, który wpływa na kondycję tej części ciała. Wzmacnianie dna miednicy w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi to skuteczny przepis na satysfakcjonujące życie intymne. Takie praktyki skutkują lepszym kontrolowaniem orgazmu i odczuwaniem większej przyjemności przez mężczyzn i kobiety.
Poprawa krążenia w miednicy i narządach płciowych
Pozycje stosowane podczas jogi pozytywnie wpływają na poprawę krążenia. Przykładowo pozycja most lub orzeł zwiększa przepływ krwi w miednicy. Ćwiczenia polegające na skrętach i wygięciach aktywują narządy jamy brzusznej i narządy układu rozrodczego stymulując ich prawidłowe funkcjonowanie.
Prawidłowe ukrwienie organizmu wpływa także na osiąganie orgazmu. Właściwy przepływ krwi w tętnicach i odpowiednie krążenie są kluczowe, aby osiągnąć i utrzymać erekcję.
Każdy powód uszkodzenia tętnicy i ograniczenia swobodnego przepływu krwi może być niebezpieczny. Joga wspiera krążenie i zmniejsza ciśnienie krwi, stężenie trójglicerydów i cholesterol.
Równowaga hormonalna a libido i popęd seksualny
Kolejną zaletą jogi jest to, że powoduje wyrównanie gospodarki hormonalnej. Hormony wpływają na nasz popęd seksualny i kontrolują nasze libido. Pozycje polegające na wygięciach i skłonach do tyłu skutecznie nas pobudzają. Istnieją asany, które pobudzają jajniki, inne wspierają pracę tarczycy - osoby, które borykają się z niedoczynnością tarczycy, mogą z tego powodu mieć obniżone lidibo.
Joga to także aktywność, podczas której wydzielają się endorfiny. Ich wysoki poziom wpływa na lepsze życie seksualne.
Asany wspomagające życie seksualne
Asany w jodze mogą skutecznie wspierać życie seksualne. Dzięki połączeniu ruchu, oddechu i uważności, praktyka jogi uczy głębszego kontaktu z własnym ciałem, większej świadomości doznań oraz obecności „tu i teraz” – a to właśnie te elementy często decydują o jakości i satysfakcji z życia intymnego.
Asany otwierające biodra i zwiększające elastyczność
Do zalet jogi z pewnością zaliczymy to, że wzmacnia ona nasze ciało i poprawia jego elastyczność. Asany wzmacniają mięśnie i rozciągają stawy i ścięgna. Praktykowanie jogi sprawia, że stajemy się bardziej gibcy, zwiększa się nasza wytrzymałość i kondycja fizyczna, a także mamy większy zakres ruchów.
Warto wypróbować pozycję gołębia lub schwytanego kąta, które otwierają biodra i mogą poprawić nasze życie intymne. Na początku wykonywanie niektórych pozycji może nie być zbyt komfortowe, ze względu na brak rozciągnięcia bioder i nóg.
Pamiętajmy, że im bardziej będziemy elastyczni, tym więcej pozycji będziemy w stanie poprawnie wykonać i otworzyć się na eksperymentowanie podczas intymnych chwil.
Pozycje wzmacniające mięśnie i poprawiające wytrzymałość
Wśród asan wzmacniających mięśnie i poprawiających wytrzymałość warto wyróżnić kilka, które szczególnie wspierają kondycję seksualną. Pozycja deski intensywnie angażuje mięśnie brzucha, ramion i pośladków, poprawiając stabilność i siłę całego ciała.
Wojownik III rozwija równowagę, koordynację i kontrolę nad ciałem, co wpływa na większą świadomość ruchu i lepsze panowanie nad napięciem mięśni. Pozycja łodzi to doskonałe ćwiczenie na mięśnie głębokie brzucha i dna miednicy – kluczowe dla intensywniejszych doznań oraz lepszej kontroli nad ciałem podczas zbliżeń.
Regularne praktykowanie tych asan zwiększa nie tylko siłę fizyczną, ale również wytrzymałość i pozwala cieszyć się dłuższym, bardziej energicznym i świadomym współżyciem.
Psychiczne i emocjonalne korzyści z jogi dla seksualności
Nasze libido i satysfakcja z życia intymnego zależą m.in. od gospodarki hormonalnej, samopoczucia i kondycji psychiczno-fizycznej. Do głównych wrogów popędy seksualnego zaliczymy stres i niepokój, a także zmęczenie czy problemy ze zdrowiem psychicznym.
Redukcja stresu i napięcia emocjonalnego
Stres to jeden z głównych wrogów popędu seksualnego. Towarzyszące mu napięcie emocjonalne skutecznie zmniejsza nasze zainteresowanie seksem. Negatywnie oddziałuje na libido zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Skutkiem mogą być problemy z erekcją, a u kobiet brak rozluźnienia, nawilżenia i ogólnej ochoty na seks.
Praktyka asan - szczególnie pozycji odwróconych, medytacja i ćwiczenia oddechowe są efektywnym sposobem na nadmierny stres i jego skutki. Joga to aktywność fizyczna, która głęboko relaksuje i może zwiększyć naszą odporność na stresowe sytuacje.
Wpływa także na lepszą jakość snu, co także przekłada się na to, że jesteśmy wypoczęci i mamy więcej energii. Joga uspokaja umysł i pozwala zregenerować się naszemu ciału. Odprężone, elastyczne ciało i głowa bez natłoku myśli zwiększa ochotę na intymne zbliżenia i chęć na pielęgnowanie relacji z drugą połówką.
Wzrost samooceny i pewności siebie w relacjach
Joga oddziałuje na nasz umysł i emocje. Może skutecznie poprawić to, jak sami siebie postrzegamy. Wzrost samooceny można zauważyć już po półtorej godziny praktyk jogi zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
Badania z różnych krajów (od 2010 r.) zgodnie wskazują, że regularna praktyka jogi pozytywnie wpływa na samoocenę, akceptację siebie i obraz własnego ciała, a te zmiany przekładają się na lepszą jakość życia seksualnego. Joga – łącząc ćwiczenia fizyczne z uważnością i medytacją – sprzyja rozwijaniu pozytywnej relacji ze swoim ciałem i większej świadomości cielesnej.
Na przykład amerykańskie badanie z udziałem ~1600 młodych dorosłych wykazało, że po 5 latach osoby praktykujące jogę miały wyższą satysfakcję z własnego ciała niż grupa niepraktykująca.
Poprawę samooceny i akceptacji własnego ciała dzięki jodze obserwowano nawet u pacjentek onkologicznych – w tureckim badaniu RCT 8-tygodniowy program jogi z elementami medytacji u kobiet po mastektomii istotnie podniósł ich samoocenę i poprawił postrzeganie ciała.
Liczne badania potwierdzają też bezpośrednią poprawę życia intymnego dzięki jodze: w Indiach badanie 40 kobiet uczestniczących w 12-tygodniowym kursie jogi odnotowało poprawę we wszystkich aspektach funkcji seksualnych (wzrost pożądania, pobudzenia, nawilżenia, orgazmu, satysfakcji oraz spadek bólu), przy czym kobiety po 45. roku życia zyskały najwięcej.
Podobne efekty dotyczą mężczyzn: w pilotażowym badaniu na 65 mężczyznach (24–60 lat) 12 tygodni jogi znacząco poprawiło wszystkie aspekty ich funkcjonowania seksualnego – od libido i satysfakcji po jakość erekcji, kontrolę wytrysku i intensywność orgazmu.
Takie zdrowe podejście do własnego wizerunku przekłada się na większą pewność siebie w sypialni i bardziej satysfakcjonujące życie intymne.
Zwiększenie świadomości ciała i uważności w kontakcie intymnym
Uważność i zdolność do bycia tu i teraz to kolejne zalety praktykowania jogi. Takie ćwiczenia pomagają poznać własne potrzeby, ale także uwrażliwiają nas na pragnienia drugiej osoby i zaczynamy słuchać i dostrzegać sygnały wysyłane przez ich ciało.
Świadomość własnego ciała i uważność w łóżku pozwala lepiej skoncentrować się na doznaniach i przeżywanej przyjemności. Uważność pozwala na rozwijanie sfery emocji i budowanie głębokiej więzi z partnerem.
Badania: seks a joga
Według badań przeprowadzonych przez koreańskich i indyjskich ekspertów joga korzystnie wpływa na jakość życia seksualnego i zwiększa poziom satysfakcji z niego zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
Koreańscy naukowcy udowodnili, że po 12 tygodniach praktykowania jogi i ćwiczeń skupiających się na wzmacnianiu mięśni brzucha, miednicy, rozciągających stawy, poprawiających trawienie, relaksujących i poprawiających nastrój i samopoczucie u 75% badanych kobiet odnotowano wzrost satysfakcji seksualnej. W badaniu brano pod uwagę pożądanie, podniecenie, nawilżenie, orgazm, ból podczas stosunku i ogólną satysfakcję.
Największą poprawę w odczuwaniu podniecenia, bólu i nawilżenia zauważono u kobiet po 45 roku życia, które najczęściej borykają się z tego typu dolegliwościami.
Joga wpłynęła także na zmniejszenie poziomu cholesterolu, trójglicerydów, cukru we krwi i ciśnienia.
Podobne badanie przeprowadzone przez naukowców w Indiach uwypukliło, że po 3 miesiącach praktykowania jogi uczestnicy eksperymentu wykazywali wzrost libido, większą satysfakcję ze zbliżenia, wzrost pewności siebie i synchronizacji między partnerami.
Podsumowanie: jak regularna praktyka jogi poprawia życie seksualne?
Joga i seks to zaskakująco zgrany duet. Regularna praktyka jogi pozytywnie wpływa na życie intymne – zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym. Poprzez wzmacnianie mięśni dna miednicy, poprawę elastyczności, krążenia i równowagi hormonalnej, joga wspiera funkcje seksualne i zwiększa przyjemność ze zbliżeń. Ćwiczenia oddechowe i asany, zwłaszcza te otwierające biodra czy wzmacniające wytrzymałość, przekładają się na większą świadomość ciała i kontrolę nad doznaniami.
Równocześnie joga redukuje stres, poprawia jakość snu i wzmacnia pewność siebie – czynniki kluczowe dla satysfakcji seksualnej. Liczne badania potwierdzają, że joga zwiększa libido, poprawia jakość orgazmu i ogólną satysfakcję z życia erotycznego, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Podsumowując: joga to naturalny, holistyczny sposób na lepszy seks – zdrowszy, głębszy i bardziej świadomy.