Samobadanie jest jednym z elementów profilaktyki nowotworu piersi. Choroba ta jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Rak piersi w początkowym stadium nie daje żadnych objawów, dolegliwości występują dopiero kiedy choroba się rozwinie lub nastąpią przerzuty do innych narządów. W dalszym stadium w piersi pojawiają się guzki, które można wyczuć podczas samobadania.
Kiedy najlepiej robić samobadanie piersi?
Nawyk samodzielnego badania piersi powinien być wdrażany już od około 20. roku życia i praktykowany co miesiąc. Jest to darmowe, szybkie badanie, które możesz wykonać we własnym domu, bez konieczności zapisywania się do lekarza.
Istotne jest także, aby badanie powtarzać zawsze tego samego dnia cyklu, co wpłynie też na jego regularne wykonywanie. Kobiety w okresie menopauzy, które już nie miesiączkują, mogą wybrać dowolny dzień miesiąca na samobadanie, jednak również powinien być to zawsze ten sam dzień.
Jak samemu zrobić badanie piersi?
Pierwszym krokiem w samobadaniu piersi jest dokładne obejrzenie ich w lustrze, w pozycji stojącej.
Piersi należy obejrzeć w trzech pozycjach:
- kiedy ręce są swobodnie opuszczone wzdłuż ciała,
- gdy opieramy ręce na biodrach,
- z rękami założonymi za głowę.
Zwróć uwagę czy piersi nie zmieniły kształtu, struktury, koloru.
Badanie palpacyjne piersi
Kolejnym krokiem jest wybranie najwygodniejszej dla siebie metody badania za pomocą dotyku.
Możesz badać piersi:
- zgodnie z ruchem wskazówek zegara od brodawki,
- z góry do dołu pionowymi liniami,
- promieniście od brodawki.
Jak zbadać piersi na leżąco?
Badanie piersi na leżąco przebiega tak samo jak w przypadku badania pod prysznicem. Dla ułatwienia można pod bark włożyć poduszkę lub zwinięty ręcznik.
Kiedy udać się do lekarza?
Z lekarzem należy skonsultować się kiedy zauważalna jest asymetria piersi, czujemy zgrubienia lub guzki w okolicy pachy, widzimy zapadanie, zaczerwienienie lub zmarszczenie piersi albo owrzodzenie, zmianę położenia lub wyciek z brodawek.